Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czym jest i kogo dotyczy Facility Management?

9 maja, 2024 Czym jest i kogo dotyczy Facility Management?


Facility Management, określane również jako zintegrowane zarządzanie nieruchomościami i obiektami, jest obszarem obejmującym szeroki zakres działań – od utrzymania budynków po koordynację usług sprzątania czy ochrony. Wraz z rozwojem technologii, zmieniającymi się trendami rynkowymi oraz rosnącymi oczekiwaniami klientów, rola FM staje się istotna dla sukcesu firmy. W artykule przedstawimy, czym dokładnie jest Facility Management i kto korzysta z tego rozwiązania.

Facility Management – co to jest?

FM to strategia zarządzania, która koncentruje się na efektywnym funkcjonowaniu i utrzymaniu wszelkiego rodzaju obiektów oraz infrastruktury. Jest to kompleksowy i skoordynowany proces, mający na celu zapewnienie, że miejsca pracy i przestrzenie życia będą funkcjonalne, przyjazne i bezpieczne dla użytkowników.

Jednym z ważnych elementów Facility Management jest zapewnienie optymalnego wykorzystania zasobów, zarówno ludzkich, jak i finansowych oraz technicznych. Oznacza to optymalne zarządzanie pracą zespołów, procesami operacyjnymi i środkami materialnymi. Dzięki temu organizacje mogą osiągnąć lepszą wydajność operacyjną, a także zminimalizować koszty związane z utrzymaniem i użytkowaniem nieruchomości.

Co obejmuje Facility Management?

Zarządzanie budynkami i infrastrukturą polega na utrzymaniu obiektów w dobrym stanie technicznym, dbanie o wszystkie instalacje i systemy, a także zapewnienie optymalnych warunków sanitarnych i bezpieczeństwa. FM obejmuje również wdrażanie technologii wspierających zarządzanie obiektem, takich jak systemy umożliwiające zdalne monitorowanie i kontrolę różnych instalacji budynkowych (np. ogrzewania, wentylacji, oświetlenia). Coraz częściej w ramach zintegrowanej obsługi obiektów implementuje się rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji i analizie danych, dzięki temu można np. zoptymalizować zużycie energii.

Kolejnym aspektem obejmującym FM jest zarządzanie usługami wspierającymi, czyli niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania obiektu. Zwykle zalicza się tutaj usługi sprzątania, usługi ochroniarskie, a nawet obsługę techniczną. W praktyce najkorzystniejszym rozwiązaniem jest znalezienie jednego partnera, który jest w stanie zrealizować wszystkie usługi wspierające w ramach Facility Management.

Dla kogo niezbędny jest FM?

Facility Management jest obecnie niezbędnym elementem dla różnorodnych podmiotów i sektorów gospodarki. Wśród nich wyróżnia się przedsiębiorstwa i firmy komercyjne dysponujące dużymi obiektami, takimi jak biurowce, sklepy wielkopowierzchniowe i obiekty przemysłowe. Zintegrowana obsługa nieruchomości jest narzędziem wspierającym działalność tych podmiotów i czynnikiem determinującym konkurencyjność i sukces przedsiębiorstw na rynku.

FM jest także polecane wszelkim instytucjom publicznym, takim jak szpitale, urzędy administracji publicznej i placówki edukacyjne. Zarządzanie nieruchomościami zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkownikom obiektu, co ma istotne znaczenie dla świadczenia usług publicznych na wysokim poziomie.

Redakcja armedia.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie biznes, marketing, rozwój osobisty, zakupy i świat pracy spotykają się, aby inspirować Cię do osiągania sukcesu i rozwoju w każdej sferze Twojego życia zawodowego i osobistego! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza, nowatorskie podejścia i inspirujące historie związane z biznesem oraz rozwojem osobistym są na wyciągnięcie ręki.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaki powinien być producent odzieży roboczej?
czytnik kodów kreskowych
Czym jest i kogo dotyczy Facility Management?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czym jest i kogo dotyczy Facility Management?