Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Kasy fiskalne – kto jest objęty obowiązkiem ich posiadania?

20 kwietnia, 2024 Kasy fiskalne


Kasy fiskalne do pewno czasu kojarzone były z wielkopowierzchniowymi sklepami, których specjalizacją była sprzedaż różnych produktów i usług. Dzisiaj te urządzenia obecne są nawet w małych osiedlowych sklepikach. W związku z tym, że w przepisach zaszły zmiany, obowiązek posiada kasy fiskalnej ma coraz większa liczba odbiorców. Kto musi taką kasę posiadać? Jak należy dokonać jej wyboru? Czas na to, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Czy muszę mieć kasę fiskalną?

W związku z tym, że zapotrzebowanie na kasy fiskalne rośnie, dostęp do nich staje się coraz łatwiejszy. Dzisiaj istnieje nawet możliwość zamówienia ich online. Kasy fiskalne w Lublinie można zamówić na stronie https://www.mezametlublin.pl/. Tam do wyboru są różnorodne urządzenia, które są w stanie zaskoczyć użytkowników swoją funkcjonalnością. Zanim jednak przyjdzie podjąć finalną decyzję o zakupie, należy sprawdzić czy każda firma musi kupić takie urządzenie. Obowiązkiem objęte są te firmy, które zajmują się sprzedażą towarów lub usług „osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym”. Taki zapis można znaleźć dokładnie w art. 111 ustawy mówiącej o podatkach od towarów i usług.

Wyjątkiem od tej sytuacji są firmy, których obrót na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 20 000 zł. Jednak nie o takich przedsiębiorcach będzie mowa, ale tych, którzy są zobowiązani do zakupu kasy fiskalnej. Jakie kryteria muszą oni wziąć pod uwagę w przypadku wyboru odpowiedniej kasy fiskalnej.

Rodzaje kas fiskalnych

Oferta tego typu urządzeń jest naprawdę duża, dlatego należy zapoznać się z poszczególnymi rodzajami kas, które są do dyspozycji. Na liście znajdują się:

  • mobilne kasy fiskalne – urządzenia bezprzewodowe, które można przenosić do dowolnego miejsca. Są lekkie, dzięki czemu możliwa jest z nimi praca w terenie. Można je wykorzystać m.in. w handlu obwoźnym;

  • jednostanowiskowe kasy fiskalne – są ta skonstruowane, że można do nich podłączyć urządzenia peryferyjne, np. wagę, terminal płatniczy. Polecane są one do punktów usługowych, ale także do małych sklepów;

  • drukarki fiskalne – to one goszczą w dużych sklepach należących do znanych marek. Nie mogą one jednak działać samodzielnie i muszą zostać dodatkowo połączone z komputerami, które mają zainstalowany program sprzedażowy. Drukarki można kupić osobno w sytuacji gdy poprzedni model uległ uszkodzeniu;

  • systemowe kasy fiskalne – to tak naprawdę połączenie drukarek fiskalnych i komputerów, które zostały wspomniane wyżej. Dodatkowo do zestawu dołączony jest również terminal POS. Można z nich korzystać w punktach usługowych oraz w dużych sklepach, gdzie ma się do czynienia z wieloma stanowiskami.

Zakup kasy fiskalnej i co dalej?

Samodzielny wybór kasy fiskalnej dla przedsiębiorców może stanowić problem. Firmy zajmujące się sprzedażą, są w stanie zapewnić fachowe doradztwo, aby móc wybrać najlepszą z możliwych kas fiskalnych, zapewniających maksimum funkcjonalności. Ważne jest to, aby po zakupie urządzenia, dokonać jego fiskalizacji. W ten sposób będzie można zainicjować pracę modułu sprzedażowego. Po prostu będzie można sprzedawać za jej pomocą. Drugą czynnością jest zgłoszenie kasy do urzędu skarbowego. Jest na to siedem dni od momentu wykonania fiskalizacji, więc nie należy zwlekać z tą czynnością.

Decydując się na wybór kasy fiskalnej, należy rozważyć jeszcze jedną kwestię. Chodzi o wybór właściwego terminala płatniczego. Dzisiaj wiele osób bowiem decyduje się na płatność kartą.

Materiał zewnętrzny

Redakcja armedia.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie biznes, marketing, rozwój osobisty, zakupy i świat pracy spotykają się, aby inspirować Cię do osiągania sukcesu i rozwoju w każdej sferze Twojego życia zawodowego i osobistego! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza, nowatorskie podejścia i inspirujące historie związane z biznesem oraz rozwojem osobistym są na wyciągnięcie ręki.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak i gdzie znaleźć dobrą firmę sprzątającą?
Kurs medyczny
procedura rejestracji firmy w Czechach

Jesteś zainteresowany reklamą?

procedura rejestracji firmy w Czechach