Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak wygląda procedura rejestracji firmy w Czechach?

25 kwietnia, 2024 procedura rejestracji firmy w Czechach


Do założenia firmy na terenie Czech zachęcają przede wszystkim uproszczone procedury, niższe składki i większa przychylność ze strony urzędników. Choć zainteresowanie przedsiębiorców tym krajem już od lat jest duże, dodatkowo wzrosło po wprowadzeniu przepisów Polskiego Ładu. Jak założyć firmę w Czechach? Czy jest to rozwiązanie dla każdego?

Firma w Czechach – od czego zacząć?

Rejestracja firmy w Czechach nie jest trudna, jednak zanim przejdziemy do formalności, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim zastanówmy się, jaką formę prawną ma mieć przedsiębiorstwo? Obecnie największą popularnością cieszy się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jednak w pewnych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który pomoże dobrać nie tylko formę prawną przedsiębiorstwa, ale również rozwieje wszelkie wątpliwości. Z jego ofertą można się zapoznać na stronie internetowej https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/. Zakładając firmę w Czechach, musimy także określić, czy będzie to kraj docelowy, w którym będziemy prowadzić działalność. Jeśli nie, konieczne może być opłacanie składek ZUS zgodnie z polskimi przepisami.

Procedura rejestracji firmy w Czechach

Rejestracja spółki z o.o. wymaga dopełnieniu wielu formalności. Należy sporządzić akt założycielski albo umowę spółki, jednak dokumenty te muszą mieć formę aktu notarialnego. Następnie konieczne będzie wpisanie spółki do rejestru. Przedsiębiorca dokonuje również niezbędnych zgłoszeń w urzędzie skarbowym, rejestrując się do celów podatkowych. Co ciekawe, wspólnicy spółki z o.o. nie mają obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie nawet, jeśli mowa o spółce jednoosobowej. Jeśli charakter prowadzonej działalności wymaga posiadania odpowiednich pozwoleń i koncesji, musimy o nie wystąpić już po zarejestrowaniu firmy.

Rejestracja firmy do celów podatkowych – jak przebiega?

Coraz więcej przedsiębiorców zainteresowanych jest zarejestrowaniem firmy celem uniknięcia obowiązku opłacania podatków i składek w Polsce. Faktem jest bowiem, że spółka z o.o.  zarejestrowana w Czechach pozwala zredukować obciążenia składkowe do zera, co w przypadku rosnącej składki zdrowotnej w Polsce daje spore oszczędności. W kwestiach podatkowych sprawa nie jest już taka prosta. Stawka podatku dochodowego w Czechach jest wyższa niż w Polsce, jednak na korzyść tego kraju przemawia większa przychylność urzędników. Przedsiębiorca nie musi więc obawiać się ciągłych kontroli czy trudności w interpretowaniu przepisów prawa podatkowego. Jeśli jednak rozważa rejestrację firmy w Czechach tylko ze względów podatkowych, to musi mieć na uwadze ryzyko związane z podważeniem racji bytu takiej działalności. Polska skarbówka i ZUS mogą wystąpić z żądaniem dalszego regulowania zobowiązań w Polsce, zwłaszcza jeśli interesy firmy dotyczą w przeważającej mierze kraju macierzystego. Sama procedura firmy dla celów podatkowych wygląda tak samo, jak wtedy, gdy rzeczywiście planujemy prowadzić działalność w Czechach. Czym innym jest natomiast rejestracja do celów podatku VAT, której muszą dokonać niektórzy podatnicy prowadzący wymianę handlową z Czechami albo la których Czechy są krajem pośredniczącym. Zagadnienie dotyczące rejestracji firmy w Czechach jest więc bardzo złożone. Choć sama procedura nie jest szczególnie skomplikowana, decyzję w tym zakresie warto podjąć świadomie, mając na uwadze wszelkie za i przeciw, a także ewentualne ryzyko.

Materiał zewnętrzny

Redakcja armedia.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie biznes, marketing, rozwój osobisty, zakupy i świat pracy spotykają się, aby inspirować Cię do osiągania sukcesu i rozwoju w każdej sferze Twojego życia zawodowego i osobistego! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza, nowatorskie podejścia i inspirujące historie związane z biznesem oraz rozwojem osobistym są na wyciągnięcie ręki.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaki powinien być producent odzieży roboczej?
czytnik kodów kreskowych
Czym jest i kogo dotyczy Facility Management?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czym jest i kogo dotyczy Facility Management?