Restrukturyzacja firmy często mylona jest z upadłością, jednak w rzeczywistości są to dwa odrębne postępowania przynoszące różne skutki prawne. Działania restrukturyzacyjne mają na celu utrzymanie firmy, nie prowadząc do jej zamknięcia. Co warto o nich wiedzieć? Oto kilka podstawowych, najważniejszych informacji.
Czym jest postępowanie restrukturyzacyjne?
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa możliwa jest w przypadku, gdy nie wykazuje ono płynności finansowej. W praktyce oznacza to, że firma posiada zadłużenie starsze niż 3 miesiące. Dodatkowo kwota długów powinna przewyższać wielkość majątku firmy przez okres przekraczający 2 lata. Są to wymagania formalne, których spełnienie umożliwia wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Więcej na temat samej restrukturyzacji można dowiedzieć się tutaj: https://www.wojcikdoradztwo.pl/pl. Restrukturyzacja często bywa mylona z upadłością, jednak są to dwa odrębne postępowania. Pierwsze z nich prowadzi do utrzymania firmy przy jednoczesnej regulacji zobowiązań zaległych i bieżących. Upadłość ma na celu trwałą likwidację przedsiębiorstwa. Oba te postępowania mają zupełnie inny przebieg i wywołują inne skutki prawne, czego świadomość powinien mieć każdy przedsiębiorca.
Kiedy warto przeprowadzić postępowanie restrukturyzacyjne?
Wydaje się, że restrukturyzacja to doskonały sposób, by poradzić sobie z zadłużeniem, a jednocześnie doprowadzić firmę do odpowiedniej kondycji finansowej. Umożliwi to prowadzenie działalności operacyjnej, a tym samym generowanie dochodów w przyszłości. Dlaczego więc tak niewiele firm korzysta z restrukturyzacji? Często powodem jest brak zaufanego podmiotu, który zaplanowałby wszelkie działania restrukturyzacyjne. Potrzebny jest skuteczny plan, który pozwoli wyjść z długów w pewnej perspektywie czasowej. Ponadto przedsiębiorcy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego w ogóle jest możliwe. Wiele bowiem mówi się o upadłości, natomiast restrukturyzacja nie jest już tak popularnym rozwiązaniem. Minusem dla właścicieli firm jest również ustanowienie przez sąd nadzorcy układowego, który między innymi udziela zgody na dokonywanie przez spółkę różnych czynności przekraczających tak zwany zwykły zarząd. Z drugiej strony, alternatywnym rozwiązaniem w większości przypadków jest jedynie upadłość, która również obarczona jest pewnymi uniedogodnieniami. Stąd też często lepiej rozważyć restrukturyzację, dzięki której możliwe będzie dalsze prowadzenie firmy.
Postępowanie restrukturyzacyjne czy upadłościowe?
Decyzja w zakresie przeprowadzenie postępowania upadłościowego albo restrukturyzacyjnego powinna być podjęta w pełni świadomie. Zarząd spółki powinien wiedzieć, jakie wady i zalety mają poszczególne rozwiązania oraz kiedy warto je wdrożyć. Konieczne jest tutaj skorzystanie z pomocy doświadczonego doradcy, który posiada odpowiednią wiedzę merytoryczną m.in. z zakresu prawa i finansów. Opracowanie planów restrukturyzacji to zadanie dla profesjonalisty, jednak wcześniej wspólnie z zarządem musi on podjąć decyzję, którą drogą firma powinna pójść. Warto pamiętać, że jednostki zadłużone mają możliwość wyjścia z długów, a ich drogą nie jest wyłącznie upadłość. Współpraca z doradcą restrukturyzacyjnym opiera się na analizie dokumentów, wywiadzie gospodarczym oraz konstruktywnym dialogu. Nie należy jednak zwlekać – w niektórych przypadkach na restrukturyzację może być już za późno, a jedynym rozwiązaniem pozostanie wtedy upadłość, której wiele firm wolałoby uniknąć.
Materiał zewnętrzny